Zaznacz stronę

Z dwóch występujących w naturze rodzajów łopianu, szczególne znaczenie w medycynie oraz kosmetyce ma łopian większyArctium lappa. Ta pospolita roślina o bardzo charakterystycznych kwiatach chronionych przez koszyczki kwiatowe – czyli tzw. „rzepach” – ceniona była już w średniowieczu ze względu na swoje wszechstronne działanie prozdrowotne.

Łopian większy

Łopian większy

Łopian większy mimo niepozornego wyglądu posiada nieocenione właściwości lecznicze, zwłaszcza w zakresie zwalczania chorób skóry oraz dolegliwości związanych z łupieżem czy nadmiernym wypadaniem włosów. Ponadto łopian jest ceniony ze względu na działanie żółciopędne, napotne oraz moczopędne, dzięki czemu efektywnie stymuluje procesy oczyszczania organizmu z toksyn oraz wspomaga walkę z infekcjami.

Jaka część łopianu wykorzystywana jest w ziołolecznictwie?

W przypadku łopianu zazwyczaj wykorzystywaną w ziołolecznictwie częścią rośliny jest jej korzeń. Niekiedy stosowane są także nasiona bądź liście łopianu. Korzeń łopianu to bogate źródło wielocukrów, w tym przede wszystkim inuliny będącej naturalnym probiotykiem, a ponadto bakteriostatycznych i grzybobójczych związków poliacetylenowych oraz seskwiterpenów i lignanów, oprócz tego także olejków eterycznych, garbników, flawonoidów, a dodatkowo witamin: C, A i B2, siarki i fosforu.

Jakie choroby leczy łopian?

Bogactwo komponentów o działaniu antybakteryjnym i przeciwgrzybiczym czyni z łopianu doskonały środek leczniczy w przypadku takich chorób skóry, jak grzybice, łuszczyca, świąd czy też trądzik, zarówno młodzieńczy, jak i różowaty. Oprócz tego wywar z korzenia łopianu często wykorzystywany jest w pielęgnacji włosów, skutecznie zwalczając łupież suchy, jak również tłusty, oraz hamując nadmierne wypadanie i wzmacniając łamliwe włosy. Stosowanie wywaru z formie płukanki po każdym myciu włosów pomaga także zredukować nadmierne przetłuszczanie się skóry głowy oraz włosów u ich nasady, w efekcie czego fryzura nabiera objętości i staje się bardziej podatna na stylizację. Oprócz powyższych chorób łopian leczy reumatoidalne zapalenie stawów.

O tym już pisałam

Właściwości bakteriostatyczne łopianu znajdują także zastosowanie w przypadku zwalczania infekcji, zarówno wirusowych, jak i bakteryjnych. Dzięki doustnemu spożywaniu naparu z korzenia łopianu możemy zwiększyć potliwość na całym ciele, co sprzyja oczyszczaniu się organizmu z toksyn oraz drobnoustrojów chorobotwórczych. Ponadto antybakteryjne związki: inulina, seskwiterpeny, lignany oraz związki poliacetylenowe wspomagają naturalne mechanizmy obronne organizmu i przyśpieszają proces powrotu do zdrowia. Z tego powodu warto w okresie zwiększonej zachorowalności na grypę i przeziębienie włączyć wywar z łopianu do codziennej diety jako naturalny sposób na podniesienie odporności.

Nie zapominajmy też o układzie moczowym.

Łopian to także panaceum na dolegliwości ze strony układu moczowego – jego moczopędne oddziaływanie wzmaga oczyszczanie się pęcherza i dróg moczowych z bakterii, co docenią w szczególności kobiety o skłonnościach do częstych infekcji dolnych dróg moczowych. Stosowany u kobiet z bolesnymi i nieregularnymi miesiączkami wywar z łopianu pozytywnie oddziałuje na wyregulowanie cyklu oraz zmniejszenie krwawień.

Przewód pokarmowy też będzie Ci wdzięczny…

Korzeń łopianu polecany jest do stosowania także u osób mających różnorakie dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Dzięki stymulacji wydzielania żółci oraz soków trawiennych w żołądku, łopian wspomaga przemianę materii oraz zwiększa wchłanialność substancji odżywczych z pożywienia. Rekomendowany jest w przypadku problemów ze zgagą i refluksem żołądkowo-przełykowym, a oprócz tego w leczeniu niewydolności wątroby i zapalenia pęcherzyka żółciowego. Łopian doskonale sprawdzi się przy kłopotach z kamieniami nerkowymi bądź żółciowymi.

Share This