Zaznacz stronę

Cukrzyca jest chorobą o charakterze metabolicznym, cechująca się hiperglikemią – czyli podwyższonym poziomem glukozy we krwi, która wynika ze nieprawidłowego działania lub produkcji insuliny wydzielanej przez komórki beta trzustki. Cukrzyca jest niestety co raz częściej spotykaną chorobą, która dotyczy osób w różnym wieku, ponad to jedna trzecia chorych w ogóle nie wie, że cierpi na tę chorobę.

Według ustaleń International Diabetes Federation do 2040 roku na cukrzycę zachoruje 642 miliony osób Nie bez powodu zatem cukrzyca to pierwsza niezakaźna choroba uznana przez ONZ za epidemię XXI wieku.

Podstawowymi rodzajami choroby jest cukrzyca typu I oraz cukrzyca typu II. Wyróżnić jeszcze można cukrzycę typu LADA, monogenową, ciążową oraz wtórną. Cukrzyca typu I stanowi między 15, a 20 procent zachorowań, a  jej główną przyczyną jest zniszczenie komórek beta trzustki, które odpowiadają za wydzielanie oraz produkcję insuliny. Na ten typ cukrzycy zapadają najczęściej dzieci oraz osoby młode,  przy czym nie można zapobiec jej wystąpieniu.

Głównymi objawami cukrzycy jest wysoki poziom glukozy we krwi, jednak bez regularnie wykonywanych badań bardzo ciężko stwierdzić, czy dzieje się coś niepokojącego. Z tego powodu należy obserwować organizm, czy nie występują inne objawy zwykle towarzyszące cukrzycy, takie jak duże pragnienie połączone z częstym oddawaniem moczu, spory apetyt oraz utrata wagi, senność oraz ogólne osłabienie, a także pojawiające się problemy ze wzrokiem, np. jak zamazany obraz.

Przy cukrzycy typu II oprócz powyższych objawów pojawić się mogą pogorszenie wzroku-nieostre widzenie, apatia i drażliwość,  problem z gojeniem się ran oraz łatwiejsze tworzenie się siniaków. Kolejnym objawem mogą być nawracające stany zapalne skóry, pęcherza czy dziąseł, mrowienie lub utrata czucia w stopach. Ponad to u mężczyzn mogą wystąpić zaburzenia erekcji, a u kobiet natomiast mogą pojawiać się przewlekłe zapalenia pochwy. Jeżeli pojawia się któryś z powyższych objawów, a dodatkowo w rodzinie są osoby chore na cukrzycę to należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza i dokonać pomiaru glukozy we krwi.

Share This